Veľký záujem o FC Barcelona v Salisbury

Carles Vilarrubí v Salisbury
Carles Vilarrubí v Salisbury

Viceprezident FC Barcelona Carles Vilarrubí mal možnosť prednášať na tému Barça: šport, kultúra a vzdelávanie na prestížnom umeleckom festivale v Anglicku. Barça prijala pozvanie na toto podujatie potom ako sa úspešne zúčastnila na podobných podujatiach v Škótsku a Francúzsku.

Katalánsko bolo pozvané na 41. ročník Medzinárodného umeleckého festivalu v Salisbury, ktorý je tradične prvým v sezóne vo Veľkej Británii. Trvá približne mesiac a vždy je venovaný niektorej z krajín. V minulosti sa venoval napríklad takým miestam ako Rusko, India, Čína a Brazília, a tento rok bolo vybrané Katalánsko.

Barça: šport, kultúra a vzdelávanie

Inštitút Ramona Llulla bol poverený dohľadom nad prezentáciou tradičnej i súčasnej katalánskej kultúry ľuďom na britských ostrovoch, čo zahŕňa tance, cirkus, kino a konferencie venované katalánskej identite. V tejto súvislosti Carles Vilarrubí, viceprezident FC Barcelona pre inštitucionálnu oblasť, v utorok večer viedol konferenciu s námetom Barça: šport, kultúra a vzdelávanie, ktorá vyzdvihovala väzby medzi Barçou a Katalánskom, ako aj hodnoty a črty, ktoré robia klub takým výnimočným.

Jeho prednášku, po ktorej nasledovala diskusia, si vypočula zaplnená sála, približne 150 ľudí, ktorí mali výnimočný prehľad o futbale a Barçe. Ako povedal riaditeľ FC Barcelona: „Boli to veľmi rôznorodí poslucháči, ale mali jedno spoločné, záujem o katalánsku kultúru a politiku, ako aj jedinečnosť Barçy, od La Masia k demokratickým spôsobom, prostredníctvom ktorých členovia ovplyvňujú dianie v klube.“

Vilarrubího prednáška bola podobná tým, ktoré mal predtým v Glasgowe a v novej Sorbonni, pri príležitosti zápasov Barcelony proti Celticu a PSG a v súlade s dohodou medzi FC Barcelona a Inštitútom Ramona Llulla, ktorí spolupracujú na prezentácii Katalánska v zahraničí. Vilarrubí prezradil: „Boli sme prekvapení úspechom konferencií na univerzitách v Glasgowe a vo Francúzsku. Vzhľadom na to sme boli pozvaní aj na iné miesta.“

Carles Vilarrubí v Salisbury
Carles Vilarrubí v Salisbury (www.adrianharrisphotography.co.uk)

Viceprezident FC Barcelona prijal pozvanie na prestížny Medzinárodný umelecký festival v Salisbury celkom výnimočne, keďže nebol spojený so žiadnym zápasom prvého tímu. Účasť na tomto podujatí nepredstavovala pre klub žiadne výdavky. Obe konferencie organizované Inštitútom Ramona Llulla tento rok mali veľký úspech. „Je veľmi uspokojivé prezentovať obraz klubu a vytvárať kontakty v krajinách po celej Európe,“ povedal Vilarrubí.

Festivalu v Salisbury sa každoročne zúčastňuje okolo 80 tisíc ľudí. Prezentácia Barçy je len jednou z 25 aktivít katalánskeho programu, ktorý zahŕňa tiež také predstavenia ako otvorený koncert Cobla de Sant Jordi či ľudské veže skupiny Castellers de Vilafranca, ako aj ďalšie moderné predstavenia skupín Rogera Bernata a La Troba Kung-Fú. Samozrejme nebudú chýbať aj najnovšie katalánske filmy.

Prorok, autor je redaktorom portálu ForcaBarca.sk


Close Menu