Štadión Camp Nou, na ktorom hrá svoje domáce zápasy FC Barcelona, patrí medzi najznámejšie  a najväčšie štadióny sveta. Tento obrovský kolos má kapacitu 99 786 miest a je najväčším štadiónom na európskom kontinente. Pôvodne niesol názov Estadi del FC Barcelona, avšak v roku 2000 bol hlasovaním členov oficiálneho klubu fanúšikov premenovaný na často používaný názov Camp Nou

Základný kameň bol položený 28. marca 1954 prezidentom klubu Francescom Miró-Sansom pred zrakom 60 000 fanúšikov. Stavbe dokonca požehnal  vtedajší barcelonský Arcibiskup Gregorio Modrego.

Architektmi štadióna boli Francesc Mitjans Miró a Josep Soteras Mauri v spolupráci s Lorenzom García Barbónom. Výstavbou štadióna, bola poverená firma INGAR SA, ktorá odhadla projekt na 66 620 000 pesiet, s tvrdením, že za 18 mesiacov ho postaví. Cena výstavby štadióna nakoniec prevýšila pôvodný odhad a vyšplhala sa na 288 miliónov pesiet. Bola pokrytá hypotekárnym úverom (100 miliónov pesiet) a krátkodobými pôžičkami (60 miliónov pesiet). Síce to umožnilo vybudovanie nového štadióna, ale klub sa zároveň na dlhé obdobie zadĺžil.

Camp Nou bol slávnostne otvorený 24. septembra 1957. Prvým súperom FC Barcelona na novom štadióne bola Legia Varšava v zápase, ktorý sledovalo 90 000 divákov vyhrala FC Barcelona 4:2. Historicky prvý gól na Nou Campe strelil Eulógio Martinez. Na štadióne sa nachádza aj klubové múzeum, ktoré ročne navštívi viac ako 1,2 milióna návštevníkov.

Camp Nou

Close Menu