Unikátna spolupráca FC Barcelona s detským fondom OSN- UNICEF – 1.časť

Camp Nou
Camp Nou

1. ÚVOD: PREROD ŠPORTU (FUTBALU) ZA POSLEDNÝCH 150 ROKOV

Šport, no predovšetkým futbal je žiarivým príkladom nezadržateľného vývoja, ktorý na celom svete táto prirodzená súčasť ľudskej spoločnosti prekonala v dôsledku svojho veľmi výrazného prerodu za posledných najmä 150 rokov.

Z bezstarostnej hry bez materiálneho záujmu sa často cez neziskovú spolkovú aktivitu zmenil až na globálny produkt zábavného priemyslu.

Môže napriek týmto nezvratným procesom jeho profesionalizácie a komercionalizácie stále byť športový klub- právnická osoba súťažiaca veľmi úspešne dokonca vo vrcholovom, profesionálnom športe prirodzenou, aj keď veľmi špecifickou súčasťou neziskového sektora a veľmi úspešne s ním a jeho poprednými subjektmi na synergický prospech všetkých spolupracovať?

Viaceré veľmi zaujímavé podnety pri hľadaní odpovedí i na tieto otázky priniesla pre české a slovenské športové hnutie a celý tretí sektor i prezentácia Joana Laportu, bývalého prezidenta futbalového veľkoklubu FC Barcelona, ktorý ním bol od roku 2003 až do leta roku 2010. Prezentácia a následné diskusie po nej sa konali dňa 27. októbra 2010 v Bratislave v Kempinski River Park Hotel ako v poradí už tzv. 5. Orange Biznis Fórum. Hoci výber miesta i téma prednášky „Ako byť jednotkou na trhu a udržať sa na vrchole každý rok. FC Barcelona – tajomstvo úspešného podnikateľského modelu“ dáva do popredia intuitívne skôr aspekt zisku ako ekonomickej kategórie, samotný priebeh prednášky ukázal skôr opak na príklade viacerých zaujímavých paradoxov.

Tento text má preto ambíciu širšej odbornej českej a slovenskej športovej verejnosti sprostredkovať informácie nielen z predmetnej prednášky a diskusie s Joanom Laportom po nej, ktorých sa autor textu mal šťastie zúčastniť, ale i z jeho osobných skúsenosti, zážitkov a postrehov z prostredia iného popredného španielskeho športového klubu, ich kultúry, hodnôt, na ktorých je postavené ich fungovanie, právna úprava ich činnosti, zdroje ich financovania a ich výška atď., ktoré môžu byť veľmi inšpirujúce i pre celé české a slovenské športové hnutie.

 

Mgr. Ladislav Križan PhD.


Close Menu