Rozhovor s Martinom Straňovským

Stranovsky-FC-Barcelona
Martin Straňovský

Prinášame exkluzívny rozhovor, ktorý pre náš fanklub poskytol Martin Straňovský, hádzanár FC Barcelona Intersport a ambasádor Penya Barcelonista Eslovaca dels Alts Tatras.

Pôsobíte v jednom z najlepších hádzanárskych klubov na svete – FC Barcelona Intersport. Čo pre Vás osobne FC Barcelona znamená?

Pre mňa osobne veľa. Možno nie len pre mňa, ale aj pre celú Slovenskú hádzanú. Spolu s niektorými nemeckými klubmi ako THW KIEL je FC Barcelona jedno s najlepších mužstiev na svete. Dostať sa do tohto mužstva je asi snom každého hráča. Bol som nesmierne rád, keď som sa dozvedel, že majú o mňa záujem. Dá sa povedať, že to je vrchol.

FC Barcelona sa pýši svojím mottom „Més que un club“. Je naozaj cítiť, že FC Barcelona je viac ako klub?

Ale áno, vedia o čom rozprávajú. Starostlivosť o hráčov, či ľudí v klube je na veľmi vysokej úrovni. Nakoľko chcú mať najlepších hráčov na svete, či už vo futbale alebo v hádzanej, venujú tomu všetko, len aby boli tituly v Barcelone. Vidieť to aj v areáli, kde máme halu spolu s futbalovým štadiónom, kde sa denne objavia tisíce fanúšikov, ktorí si kupujú lístky na zápas alebo suveníry. Keď sa vo svete povie meno Barcelona, hneď to spájajú s FC, aj keď väčšinou s futbalom. V hádzanej je to rovnaké, len v menšom rozsahu.

Ako hodnotíte svoju 1. sezónu v klube? Myslíte si, že ste naplnili očakávania trénerov?

Hovorí sa, že prvá sezóna v Barcelone býva pre každého ťažká a cítim to tak aj ja. Nedostávam toľko príležitosti ako v predošlom klube Ademare Leon. Tam bola hra postavená skôr na mne, no tu je to naopak, čo meno, to hviezda. Keď si zahráte polovicu zápasu a dáte nejaký gól môžete byť spokojný. Hlavné však je, že sa vyhráva, vtedy vládne v klube spokojnosť. Nesťažujem sa, ale viem že by to mohlo byť aj lepšie. Dúfam, že postupom času to bude také, ako si predstavujem.

V FC Barcelona Intersport pôsobí množstvo vynikajúcich hádzanárov. Bolo náročné adaptovať sa v klube a presadiť sa v tvrdej konkurencii? Ako Vás prijali Vaši spoluhráči?

Ako som spomínal, adaptácia bola náročná v tom, že je vyvíjaný tlak na to, aby sa žiadny zápas neprehral, nakoľko veľmi môže dôjsť k strate titulu majstra. V súčasnosti nás už od neho delí len jeden zápas. Na každom poste sú dvaja, traja vyrovnaní hráči a o post treba bojovať a tvrdo trénovať. Hrá ten, čo je v lepšej forme a dáva viac gólov. Spoluhráčov som poznal už v predošlom pôsobisku v Ademare Leon, kde hrala asi polovica terajšieho mužstva FC. S mnohými som si rozumel už predtým, ako som prestúpil do FC.

FC Barcelona posledné roky dominuje svetovému futbalu. Navštevujete aj futbalové zápasy FC Barcelona? Poznáte sa s niektorými hráčmi?

Áno, mal som to šťastie ísť aj s priateľkou na niektoré zápasy a dostali sme sa aj do VIP lóže a sedeli s hráčmi FC, ktorí sa v ten deň nedostali na súpisku. Osobne sa nepoznám so žiadnym futbalistom. Raz som si podal ruku so Xavim, keď nám prišiel pogratulovať k ligovému poháru.

Čo hovoríte na to, že na Slovensku vznikla prvá oficiálna inštitúcia FC Barcelona – Penya Barcelonista Eslovaca dels Alts Tatras? Ste rád, že Vás zakladatelia oslovili s ponukou byť ambasádorom fanklubu?

Som rád, že aj ľudia na Slovensku sa zaujímajú o to, čo sa deje v zahraničí. Aj keď iste viem, že väčšinou je to spájané s futbalom. Som rád, že som to práve ja, kto môže spolupracovať s inštitúciou ako je ta vaša. Pravdupovediac som si myslel, že už niečo takéto na Slovensku existuje. Stať sa ambasádorom by mala byť pocta pre kohokoľvek. Aj z tohto dôvodu som sa rozhodol ponuku prijať a byt osobnosťou vo vašej inštitúcii. Budem sa snažiť dobre a starostlivo reprezentovať nie len seba, ale aj vás.


Close Menu