Rozhovor pred El Clásicom

You are currently viewing Rozhovor pred El Clásicom

Pred finále Copa del Rey Vám prinášame vám prinášame pohľad prezidentov oficiálnych slovenských fanklubov oboch celkov – La Peña Madridista de Eslovaquia, ktorú reprezentuje Lukáš Mojsej a za Penya Barcelonista Eslovaca dels Alts Tatras, ktorú reprezentuje Peter Bellás na stredajší zápas medzi FC Barcelona a Realom Madrid.

1. Predstavte sa prosím v krátkosti čitateľom. Prečo a ako dlho fandíte svojim klubom?

Lukáš: Volám sa Lukáš Mojsej a som jedným zo zakladateľov a súčasne prezidentom fanklubu Realu Madrid na Slovensku. S Realom som začal sympatizovať v roku 1998. Práve to bol rok, kedy som prvýkrát videl Real Madrid na základe televízneho priameho prenosu z finále ligy majstrov medzi Realom Madrid a Juventusom Turín. Prvotné sympatie k tomuto klubu sa časom prehlbovali až do stavu, kedy som dospel do štádia, kedy som plnohodnotne pochopil filozofiu a ducha Madridismu ako takého.

Peter: Moje meno je Peter Bellás a som jedným zo zakladateľov a súčasne prezidentom fanklubu FC Barcelona na Slovensku – Penya Barcelonista Eslovaca dels Alts Tatras. Fanúšik som už viac ako 15 rokov, impulzom bola návšteva Barcelony a neskôr hlbšie vnímanie filozofie a histórie klubu, ktorá vo mne vzbudzovala a vždy vzbudzuje obrovské uznanie a rešpekt. Je pre mňa česť byť fanúšikom a podporovateľom tejto, nie len futbalovej inštitúcie.

 

2. Kto je podľa vás najväčšia osobnosť súčasnosti a histórie vášho klubu a prečo?

Lukáš: V mojom ponímaní je jednoznačne najväčšou osobnosťou histórie Realu Madrid Santiago Bernabéu Yeste. Ako hráč sa určite nezapísal do histórie klubu ako iní slávni hráči, avšak bol to práve on, kto položil základné piliere Realu Madrid, ako veľkoklubu a práve jeho vízie a snahy viedli k začleneniu Realu medzi svetovú futbalovú klubovú špičku. Zo súčasnosti je to určite Cristiano Ronaldo. Hráč, ktorý od kedy prišiel do klubu, dáva mu po športovej, ekonomickej a spoločenskej stránke toľko, že bolo by nezdvorilé spomenúť niekoho iného aj keď bez pochýb v mužstve je veľmi veľa hráčov, ktorí by si toto označenie určite zaslúžili, ako napríklad Iker.

Peter: V súčasnosti je to určite Lionel Messi, spoločne s generáciou odchovancov ako Xavi, Iniesta, Puyol a Valdes. Z historického pohľadu mali podľa mňa na klub najväčší vplyv Ladislav Kubala, Johann Cruyff, Pep Guardiola a Ronaldinho.

 

3. Aké majú podľa Vás jednotlivé mužstvá silné a slabé stránky?

Lukáš: Medzi silné stránky Realu Madrid podľa môjho názoru patrí rôznorodosť hráčov čo nám umožňuje skĺbiť fyzickú hru s tou technickou na najvyššej úrovni v každej formácii a systéme. Práve tu vidím slabinu Barcelony, ktorá je v tomto podľa môjho názoru veľmi zraniteľná. Chýba jej určitá vyváženosť a tým aj možnosť reagovať na priebeh hry vrátane prípravy na jednotlivých súperov. Veľkou slabinou Barcelony v súčasnosti je obranná rada, ktorá je veľmi náladová. Naopak, sila Barcelony určite spočíva v práci s loptou v najvyššej rýchlosti. Medzi slabiny Realu považujem hlavne občasnú slabú koncentráciu v zápase a až trestuhodné zahadzovanie gólových príležitostí, čo niekedy cítiť hlavne vo významnejších zápasoch.

Peter: V Barcelone dlhšie obdobie vnímane slabšiu obranu, v Reale vidím ako slabinu stred poľa.

 

4. Akú taktiku podľa vás naordinujú tréneri svojim zverencom?

Lukáš: Z pohľadu Realu Madrid ťažko povedať. Podľa môjho názoru by mal Real hrať vysoký pressing už na polovici súpera aj vzhľadom na ich slabšiu obranu. Myslím, že fyzické parametre našich hráčov nám také niečo umožňujú a aj minulosť mi dáva za pravdu, že to na Barcelonu platilo. Nakoľko ich obrana zvykne pod tlakom robiť chyby a ich stredová formácia nemôže pohodlne hrať to čo najlepšie vedia. Čo sa Barcelony týka myslím, že budú hrať to, čo stále a teda veľa krátkych prihrávok s následnými kolmicami na krídelné nábehy za obranu.

Peter: Mužštvá sa veľmi dobre poznajú, myslím si, že to bude veľmi tesný zápas a hra bude mať podobný priebeh, ako posledné meranie síl v marci. Tréneri podľa mňa neprekvapia ničím neobvyklým.

 

5. Koho sa najviac obávate zo súperovho tímu?

Lukáš: Najväčší rešpekt a obavy mám z Andrésa Iniestu. Je to hráč, ktorý má neskutočnú techniku, kvalitu prihrávky, prehľad v hre a vie aj nebezpečne zakončiť. Dá sa povedať, že je to aj jediný hráč Barcelony, ktorého by som si vedel predstaviť v Reale Madrid :)

Peter: Iker Casillas sa v zápase s Dortmundom predviedol vo skvelej forme. Myslím, že bude v bránke ako vždy veľmi silný.

 

6. Ako by ste vyskladali základnú zostavu svojho tímu a aké rozostavenie by ste zvolili?

Lukáš: Vzhľadom na naše početné zranenia to bude komplikované, ale vidím to na takto: Casillas, Carvajal, Pepe, Ramos, Coentrao, Modrič, Alonso, Di María, Bale, Benzema, C. Ronaldo. Ak by na zápas nemohli nastúpiť Ramos a C. Ronaldo tak potom miesto nich Varane a Isco.

Peter: Pinto, Montoya, Mascherano, Barta, Alba, Xavi, Busquets, Iniesta, Pedro, Messi, Sanchez

 

7. Aký vplyv bude mať prípadná absencia Cristiana Ronalda na zápas?

Lukáš: Jeho prípadná neúčasť bude určite stratou, nakoľko v posledných rokoch bol hráčom, ktorý vedel tieto zápasy rozhodnúť. Na druhej strane Real Madrid je tím, ktorý sa musí vedieť vysporiadať aj s jeho prípadnou neúčasťou.

Peter: Ukázalo sa, že si vie Real poradiť aj bez neho, nebude to podľa mňa pre Real nevýhoda, možno skôr psychologický efekt.

 

8. Ako hodnotíte posledné El Clásica, ktoré sú dosť kontroverzné?

Lukáš: Veľmi ma to mrzí, nakoľko podobné kontroverzie nerobia dobré meno nielen samotným klubom a hráčom, ale španielskému futbalu, ako takému. To celé je umocnené aj skutočnosťou, že El Clásico patrí medzi najsledovanejšie zápasy na svete. Verím, že nasledujúci zápas nič podobné neuvidíme.

Peter: Najviac konrtoverzné zápasy boli medzi mužstvami v rokoch, keď bol na lavičke Jose Mourinho, po jeho odchode vnímam zlepšovanie vzťahov, ako medzi trénermi i hráčmi.

 

9. Ako si myslíte, že skončí boj o titul v španielskej La Lige?

Lukáš: Po zaváhaní Barcelony s Granadou je titul pre Real Madrid stále reálny, aj keď to stále nemáme vo svojich rukách. Zostáva veriť, že do konca súťaže náš mestský sused nejaké body stratí a na konci sa budeme tešiť my.

Peter: Táto sezóna vvychádza veľmi dobre Atleticu Madrid, ktoré by si za predvedené výkony určite titul zaslúžilo.

 

10. Na záver tip na výsledok a jeho zdôvodnenie…

Lukáš: Je to prvá šanca Ancelottiho na zisk trofeje s Realom Madrid. Verím, že do toho dajú hráči všetko a vyhráme v pomere 3:0 :)

Peter: Po prehranom súboji s Granadou sme podľa mňa stratili možnosť získať titul v španielskej lige, jediným pohárom, ktorý môžeme získať je práve Kráľovský pohár. Tipujem 3:1 pre Barcelonu.

 


Close Menu