Reportáž z turnaja národov 2017

You are currently viewing Reportáž z turnaja národov 2017

Dali sme to!

Nadšenie a pochybnosti idú zväčša ruka v ruke, ak sa výsledok rozhodnutia týka viacerých. Nie inak to bolo aj pri diskusii – niekedy začiatkom roka – členov výkonného výboru PBEAT. Začalo sa to otázkou, či existujú nejaké medzinrodné futbalové majstrovstvá Penyes. Nikto si nebol istý.

Reakcia: Skúsme to zorganizovať my!

Nadšenie: Máme na to! A máme ešte určitú výhodu pred ostatnými – pravda, skôr emocionálnu, než racionálnu. Naše puto k Barce siaha totiž oveľa hlbšie, než by ktorýkoľvek zahraničný fanklub z futbalovej histórie svojej krajiny vydoloval. Lebo – Laco Kubala. Lebo chceme byť viac, ako verní fanúšikovia pred televíznymi obrazovkami.

Pochybnosti: nájdeme odozvu u ostatných fanklubov. A nájdeme odvahu my zorganizovať medzinárodný turaj “na kolene”?

Konečným impulzom ísť do toho nám dali pozitívne reakcie poľskej a českej Penyi. Povedali sme si, skúsime to skromne, nultým ročníkom, ale s ambíciou pokračovať. A tak bol na svete Copa de Penyes del Barca!

A potom sa udialo ešte nekoľko dôležitých vecí: Prostredníctvom Newsletteru PBEAT sme nadviazali užšiu komunikáciu s Penya Barcelonista Lléo de Dues Cues – a nedlho potom si český fanklub zvolil nového prezidenta Tomáše Škurka, ktorý ho reprezentoval už na Svetovom kongrese fanklubov. Tam sa stretol s naším prezidentom Petrom Bellásom a do debaty o užšej spolupráci pribudol aj prezident poľského Fan clubu Barca Polska Pawel Kolodziejski. Výstup z ich stretnutia znamenal pre výkonný výbor PBEAT viac práce, ale aj viac odhodlania uspieť. Do programu medzinárodného futbalového turnaja Copa de Penyes del Barca tak pribudol dôležitý bod: podpis Memoranda o spolupráci troch stredoeurópskych fanklubov FCB.

Taký bol teda štart na dlhú trať – s cieľom otestovať sa nultým futbalovým ročníkom a ukotviť formy a prostriedky spolupráce troch (zatiaľ) fanklubov FCB.

Copa de Penyes del Barca sa uskutočnil 22. – 24. septembra v penzióne Iveta v Radave. Výber miesta podmienilo športové zázemie zariadenia a predovšetkým skutočnosť, že k dispozícii sme mali nielen ihrisko, ale v prípade nepriaznivého počasia aj športovú halu. Napokon, toto možno oceníme aj v októbri (20. – 22.) na Valnom zhromaždení PBEAT.

Piatkové príchody našich, Čechov a Poliakov boli veselšie a bujarejšie s pribúdajúcimi ľuďmi. Bod zlomu nastal v momente, keď dorazil Míra, alebo Mirko – ako sme ho volali my. S mohutným popevkom “Ukažte těla!” sa okamžite stal ústrednou postavou zábavy. Po celý víkend – po celé dni aj noci. Jednoducho, Míra Čechom v dobrom závidíme.

Základňa bola 68 účastníkov – my, Poliaci a Česi – plus naši členovia z Trávnice, ktorí to mali do Radavy na skok. Už prvý deň bol dlhý – zoznamovanie, privítanie naším prezidentom a na plné hrdlá zaspievaná hymna Cant del Barca. Večera prvá aj druhá, bowlingové, stolnotenisové a iné súboje, jukeboxové hľadanie naj pesničiek – mimochodom, na plnej čiare vyhrali Hej, Sokoly (Poliaci si doteraz myslia, že to je ich, poľská pesnička:-))

Sobota bola turnajová. Tri mužstvá, tri Penyes, tri presvedčenia, že turnaj vyhráme. Oficiálny rozhodca mal pri pohľade na “vyspatých a oddýchnutých” chlapcov trochu pochyby, ale zbytočne. Poliaci a Česi trénovali v hale už pred obedom, naši si verili aj bez tréningu. A mali pravdu. Dali to “na pána” – aj keď zápas s Poliakmi prehrali, do polčasu to bolo len o tom, kto dá prvý gól. Reprezentanti všetkých troch Penyes divákov nesklamali – hral sa naozaj dobrý futbal. Česi možno doplatli na to, že ich bolo na dve družstvá – a keďže si chcel zahrať každý, do polčasov poslali vždy nové sily a chvíľu trvalo, kým sa zohrali. Darmo, pri systéme 4 + 1 sa to inak nedalo. A Poliaci? Ich víťazná mentalita sa v plnom prejavila aj na ihrisku.

Výsledky:

Slovensko – Česko 3:2

Poľsko – Česko 8:3

Poľsko – Slovensko 3:0

Víťaz: Fan Club Barca Polska

Najlepší strelec: Martin Miškařík (česká Penya)

Najlepší brankár: Juki / Juraj Jurica (slovenská Penya)

Po turnaji nasledoval relax. Niektorí využili služby maséra, viacerí saunu, zopár sa išlo zrelaxovať do neďalekých kúpeľov v Podhájskej. Ale všetci do jedného už po večery sedeli v kongresvej hale, kde prezidenti podpísali Memorandum o spolupráci a na záver vyhodnotili výsledky nultého ročníka Copa de Penyes del Barca. Víťazom sme zahrali národnú hymnu – a po oficialitách znel často aj neoficiálny Mírov “chorál” – Ukažte těla! Samozrejme, že tričká a dresy mnohých nezostali oblečené (dievčat sa to natýkalo).

Zo všetkého najviac, čo sa v Radave udialo, sme mali nervy z toho, ako si pri slabom signále wifiny a bez DIGI 3 pozrieme večerné katalánske derby Girona – Barca. Počínajúc projektorom, ktorý držal na strope na čestné slovo, cez vyskúšanie niekoľkých počítačov a streemov, po hľadanie najbližšej krčmy s TV … Všetko zachránila česká Penya – ich člen, jeho počítač s programom DIGI 3. Z kameňov, čo padali culés zo sŕdc by bol slušný kameňolom. Derby sme vyhrali 3:0 a jeho prenos bol prvou konkrétnou ukážkou spolupráce fanklubov.

Dali sme to! Iste nie bez chýb, ale dostatočne dôstojne na to, aby sme s plnou vážnosťou mohli pripravovať na budúci rok oficiálny 1. ročník Copa de Penyes del Barca. Už teraz prejavili záujem zúčastniť sa na ňom ďalšie európske fankluby FCB. Tak nezaspime na vavrínoch, a ako káže Míra: Ukažme těla!

FOTOGALÉRIU NÁJDETE TU

Gabriela Belanová


Close Menu