Reportáž z letného zrazu 2016 alebo Viac ako klub – trvalá voľba

You are currently viewing Reportáž z letného zrazu 2016 alebo Viac ako klub – trvalá voľba

Prvý júnový víkend bol v jednej z najkrajších slovenských dedín – v Trávnici – zafarbený blaugranas. A príčinou neboli len členovia Penya Barcelonista Eslovaca dels Alts Tatras, ktorí sa tam stretli na svojom letnom zraze, ale aj domáci fanúšikovia futbalu.

Dovtedy predovšetkým svojho, trávnického, ale s určitosťou možno povedať, že odteraz je ich favoritom Barca. Ako príklad: Pôvodne sme pred priateľským zápasom trávnických žiakov s rovesníkmi z vedľajšej dediny Podhájska neplánovali hrať Cant del Barca, ale malí futbalisti si vyžiadali hymnu aj s textami. Pohľad na malých chalanov, ako držia papier a snažia sa utrafiť tón, je neopísateľný.

Na letný zraz sa prihlásilo 96 členov fanklubu, viacerí aj s deťmi, manželkami, priateľkami. Zopár ich napokon neprišlo – ale rodina to bola aj tak početná.

Byť fanúšikom Barcelony nie je len o fandení. A byť členom oficiálneho slovenského fanklubu Barcy má tiež pridanú hodnotu. Culés vedia, o čom je reč. V čom je čaro sloganu Més que un club (Viac ako klub). Pri príprave letného zrazu Penya sme miesto i program vyberali tak, aby sme jeho hodnotu zhmotnili činmi. Spoluprácu pri organizácii nám ponúkol starosta obce Emil Ivan, ale aj Občianske združenie Trávničan, ktorého prioritnou snahou je pomáhať najmenším futbalovým talentom a futbalu v dedine všeobecne. Vďaka nim sme odohrali futbalový turnaj o Pohár Penya na výborne pripravenom ihrisku a v priateľskom zápase výberu Penya a „starých pánov“ Trávnice sa zrodila remíza 4:4.

Sobotňajší deň patril aj deťom – našim i trávnickým. Hrali futbal, fúkali balóny, dali si pomaľovať tváre, zababrali sa cukrovou vatou a cukríkmi. Chvíľu pred tým, ako sa spustil dážď, im prezident fanklubu Peter Bellás rozkrájal veľkú tortu so znakom Barcelony (druhá – Campions La Liga, Copa del Rey 2015/2016 sa krájala na záver zrazu). A znovu znela hymna, ktorú si už pospevovali aj miestni. Ak sme plánovali našim zrazom, jeho programom a prítomnosťou členov fanklubu medzi „cudzími“ ľuďmi čo najpresnejšie zasiahnuť cieľ – city, rozum a sny futbalového fanúšika, ktorý má radosť z magického futbalu katalánskeho veľkoklubu FC Barcelona – myslím, že sa nám to podarilo. A veľa na pozitívnom nezmenil ani fakt, že účastníci zrazu boli ubytovaní na štyroch miestach v dedine, že bohatosť programu posúvala hodiny, že v jeden deň trochu zapršalo…

Súčasťou oficiálneho programu klubu bola už tradičná tombola s množstvom cien, pretože každý chcel niečím prispieť. Výťažok z tombole totiž pomôže zhmotniť sen malému Oliverovi, ktorý spolu s rodičmi uvidí na vlastné oči Camp Nou a pravdepodobne zápas Barca – Ajax.

A pomohli sme aj trávnickému futbalu. Výťažok z guláša a občerstvenia dostali malí trávnickí futbalisti – a k tomu aj dve oficiálne lopty ME vo Francúzsku. Dve sa ušli aj „Áčku“, ktorí hrajú v VI. lige a jedna zostala „starým pánom“. Lopty priniesol na zraz náš člen a starosta Petržalky Vlado Bajan, od ktorého máme aj poháre Visca Barca.

Nedá mi nevrátiť sa na záver k úvodu. Po zvítaní sme oslávili prípitkom titul v La Lige aj Pohár Copa del Rey. Zaspievali sme Cant del Barca. Podporili nás reproduktory – ale chalani to dali dobrovoľne a niekoľkokrát aj bez hudby!

Mať svoju hymnu je hodnota. A radosť je spievať ju so svojimi. Vždy. Keď sa darí, aj keď je do plaču. A Viac ako klub – to je nadčasová hodnota. Spája ľudí naozaj a navždy!

FOTOGALÉRIA – https://fcbarca.sk/galeria/letny-zraz-2016/

Visca el Barca i visca el Penya!

Gabriela Belanová


Close Menu