Po stopách moravských zámkov a vín

You are currently viewing Po stopách moravských zámkov a vín

„My máme radi víno… Pánové, omlouvám se, ale já mizím na Moravu,“ spieva sa v pesničke Víno od českej skupiny Chinaski. Po ich stopách sa vydal aj slovenský fanklub FC Barcelona Penya Barcelonista Eslovaca dels Alts Tatras.

Členovia vďaka organizácii zájazdu na Južnú Moravu mali možnosť nahliadnuť do českej histórie, ale ochutnať aj to najlepšie čo vinohrady u našich západných susedov ponúkajú.

Ale poďme pekne po poriadku. Mikrobus odštartoval svoju cestu vo Zvolene a postupne nabral účastníkov zájazdu v Nitre a Bratislave. Odchod neprekazila ani snehová kalamita na strednom a severnom Slovensku. „To by bola škoda zmeškať,“ prikyvoval Pavol Zeman, ktorý vstával medzi prvými, keďže šiel až z Nižnej. „Sneh narobil trochu šarapatu, ale stihli sme to,“ doplnil Rastislav Noga. Mikrobusom napokon na Moravu cestovalo 12 ľudí. Panovala výborná nálada, kým niektorí už mali chuť na české víno, cestou sme si skôr pochutili na českom pivo. „Niekedy nezáleží na počte, ale na dobrej partii a tá je skvelá,“ hovoril Ján Sagan.

Našim prechodným domovom na jednu noc sa stal Valtický zámok, v ktorom sme mali prehliadku kaplnky i divadla so sympatickou sprievodkyňou. „Prepáčte, ak sa v niečom pomýlim, ale ste moja prvá partia,“ prezradila pri svojej premiére. Napokon zožala aj potlesk a pochvalné slová. To už sa viacerým zbiehali slinky na degustáciu vín v Národnom salóne Českej republiky v útrobách Valtického zámku. „Treba si urobiť základ, a preto sa najskôr najeme,“ preukázal svoje skúsenosti Juraj Jurica alias Juki. Vo vínnej pivnici sme napokon strávili zhruba hodinu a pol, degustovali sme všetky možné odrody vín. Niektorí odbornejšie, niektorí menej, ale podľa gusta žiadny dišputát. „Tu by sme boli aj do rána,“ zhodli sme sa. Aspoň sa lepšie zaspávalo…

Na druhý deň ráno nás čakal presun mikrobusom do neďalekých Ledníc, kde sme si pozreli tunajší štátny zámok zvnútra i zvonku a poprechádzali sa po krásnom parku i v skleníku s krásnymi rastlinami. „Aha, hore visí naša vlajka,“ usmial sa Mário Potúček a ukázal na strechu zámku, kde viala zástava vo farbách blaugranas. Cestou späť sme sa opäť stavili vo Valticiach, kde sme si dopriali chutný obed (kačicu s knedlíkmi) a pobrali sme sa naspäť na Slovensko. Opäť bohatší o zážitky, úsmevné príhody, ale aj nové kamarátstva.

Fotogaléria – TU

Visca Peyna!

Michal Bachratý

 


Close Menu