5. narodeniny Penyi spod Tatier

You are currently viewing 5. narodeniny Penyi spod Tatier

Piate narodeniny Penya Barcelonista Eslovaca dels Alts Tatras sme oslavovali 10. februára v bratislavskej reštaurácii Gremium – a presne na deň od založenia slovenského fanklubu FC Barcelona rozkrojením rozsvietenej torty aj po polnoci. Farby blaugranas – v dekorácii priestoru i v oblečení oslavujúcich – vytvorili kulisu slávnostnú, priateľskú i rodinnú zároveň.

Nie každý člen mohol prísť, ale pomyselne boli s nami všetci prostredníctvom jedinečného videa z dielne 24 cinema pictures, ktoré zhmotnilo emócie z letých zrazov, futbalových turnajov, mnohých stretnutí a fandenia pri zápasoch Barcy – víťazných aj stratených vo výsledku. Ako povedal vo svojom príhovore aj čestný hosť našich osláv, prezident Svetovej federácie fanklubov FC Barcelona Antonio Toni Freire, na slovenskej Penyi je fascinujúca snaha stmeliť fanúšikov Barcy do jednej veľkej – aj keď rôznorodej – rodiny.

Zaznela píšťaľka a Toniho výkop do malej bránky (trafil!) otvoril program osláv, ktorý dôstojný, pestrý, športový aj spomienkový. Od Cant del Barca, žonglovania majsterky sveta Lucie Kevickej, faktov sprevádzajúcich päťročnicu fanklubu, cez odovzdávanie darov limitovanej série (našich hosťom a ich predstaviteľom nášho fanklubu), tombolu, až po rozhovory s tými, ktorých s Barcou spája víťazstvo, slovanistov Jozefa Čapkoviča a Ivana Hrdličku.

V tomto momente treba spomenúť dramaturga a režiséra celých osláv Igora Vica (za všetkých, ktorí sa pričinili a pomáhali), ktorý v neformálnych rozhovoroch s víťazmi PVP z roku 1969 priblížil mladým a najmladším, aký skvelý futbal sa v tých rokoch hral aj na slovenských štadiónoch. Víťazstvo Slovana Bratislava nad FC Barcelona 3:2 v Bazileji sme sledovali v zostrihu na plátne, s občasným vstupným komentárom Jozefa Čapkoviča: “My s Ivanom sme hrali v strede – a robili sme to ako súper, sem-tam sme si prihrali… Keď dostal Šaňo Vencel gól, tak sa vyhováral – mne vadí to svetlo, nič som nevidel – a gól…” A Ivan Hrdlička do mikrofónu dodal: “Bolo to šialené, neuveriteľné! Pre každého, kto má rád futbal. A úprimne môžem povedať, že ja naozaj mám rád futbal, ktorý hrá FC Barcelona.”

Katalánsko a Barcelonu nám priblížilo aj jedlo a bublinky, ale v provm rade rozprávanie spoločných zážitkov z výjazdov na zápasy Barcy nielen na Camp Nou, ale aj na iné európske štadióny.

Je za nami päť rokov spoločnej cesty. Za ten krátky čas sme sa stihli ukotviť v rodine európskych fanklubov FC Barcelona tak pevne, že náš prezident Peter Bellás je členom exekutívy Svetovej federácie fanklubov FC Barcelona, že nám vo svete patrí 9. priečka v počte členov, že našu spolupracujúcu ruku prijali fankluby Česka, Poľska a v zdraviciach k 5. výročiu aj kluby z iných kontinentov.

Trochu ich prekvapuje, čo všetko okrem fandenia chceme, vieme a plánujeme. A trochu nám závidia. Nielen historické a jedinečné spojivko s FC Barcelona v podobe Ladislava Kubalu, ale hlavne urputné chcenie reálne napĺňať ideál FC Barcelona – byť viac než klub.

Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí fanklub doteraz podporili, podporujú a snáď dalších pár rokov podporovať budú. Ďakujeme zástupcom DIGI SPORT TV – Petrovi Schuchmanovi a cestovnej agentúry FUTBALTOUR – Júliusovi Turčekovi za ich podporu a spoluprácu. Pre členov sa do budúcna otvára možnosť sledovania zápasov v špeciálnych PENYA DIGI PUBOCH a 10% zľava na zájazdy FCB s FUTBALTOUROM.

FOTOGALÉRIA – TU

VIDEO 5 rokov – TU

MAGAZÍN SVETOVEJ FEDERÁCIE FANKLUBOV FCB – TU

VIDEO Z OSLÁV – TU

Visca Penya! Visca Barca!

 


Close Menu