40. výročie od podpisu zmluvy Johana Cruyffa

Slávny gól Johana Cruyffa proti Atléticu Madrid

Dnes je 40. výročie dôležitého míľniku v histórii FC Barcelona. Dňa 13. augusta 1973 podpísal s klubom zmluvu Holanďan Johan Cruyff.

K podpisu zmluvy došlo v jednom z amsterdamských hotelov za prítomnosti zástupcu Barcelony Armanda Carabéna a prezidenta Ajaxu Van Praaga, ktorému predchádzali náročné dvojmesačné rokovania, ktoré boli umocnené naliehaním samotného hráča o túžbe prestúpiť do klubu z katalánskej metropoly.

Tomuto prestupu predchádzal trojročný vývoj v súvislosti s angažovaním zahraničných futbalistov, čo nebolo možné až do roku 1973. V tomto roku Barcelona mohla získať prvých dvoch futbalistov zo zahraničia. Prvým sa stal ‚Cholo‘ Sotil, kým o druhom sa dlhšie rozhodovalo medzi Holanďanom Cruyffom a Nemcom Gerdom Müllerom.

Hoci Ajax najprv odmietol rokovať s Barcelonou o prestupe Cruyffa, Carabénova cesta do Amsterdamu bola kľúčovým faktorom, keďže po rokovaniach s ním Ajax nakoniec prijal ponuku Barcelony.

V tejto prestupovej telenovele zohral dôležitú úlohu aj Real Madrid, ktorý prebil ponuku Barcelony a naliehal na Ajax i Johana Cruyffa, aby prestúpil k nim. Raimundo Saporta, vtedajší prezident Realu Madrid, osobne telefonoval Cruffovi, aby ho presvedčil prijať ponuku Madridu. Cruyff však bol rozhodnutý prestúpiť do Barcelony, ktorej dal svoje slovo, čo bolo v tomto príbehu najrozhodujúcejšie. „Stojím si za svojimi slovami, ktoré som dal Barçe. Nebudem hrať v inom klube,“ vyslovil sa Cruyff.

40. výročie od podpisu zmluvy Johana Cruyffa

V prvej sezóne priviedol Cruyff Barcelonu k fantastickým výsledkom. Za jeho výdatnej pomoci Barcelona prelomila 14 ročné čakanie na ligový titul, s jeho prispením Barcelona senzačne a neopakovateľne vyhrala 0-5 na Santiago Bernabeu v Madride. V zápase proti Atléticu Madrid strelil neuveriteľný gól za ktorý dostal prezývky ,lietajúci Holanďan’. Naneštastie v ďalších, celkovo piatich, sezónach Barcelona s ním v zostave vyhrala iba jedinú trofej: Copa del Rey.

Cruyff odohral za klub 225 zápasov a strelil 85 gólov. V roku 1988 sa do klubu vrátil ako tréner a s jeho pôsobením Barcelona prijala jedinečnú futbalovú filozofiu, ktorú prechováva dodnes.


Close Menu