10 ROKOV FANKLUBU

You are currently viewing 10 ROKOV FANKLUBU

Kto sme a čo chceme

Sme viac než klub! Més que un club! Toto heslo spája stovky členov Penya Barcelonista Eslovaca dels Alts Tatras – oficiálneho fanklubu FC Barcelona na Slovensku – od začiatku jeho existencie.  Zrod Klubu slovenských priaznivcov spod Vysokých Tatier – tak znie vo voľnom preklade názov  fanklubu – nebol jednoduchý. Predchádzali mu mesiace príprav a administratívy, ktoré bolo treba vyriešiť s inštitúciami FC Barcelona i Ministerstvom vnútra SR. Ale podarilo sa – 11. február 2013 je dátum narodenia PBEAT. A o mesiac – presne na deň – bol slovenský fanklub potvrdený a zaradený pod č. 2152 do oficiálneho zoznamu Supporters clubs FC Barcelona.

Zakladateľmi fanklubu boli Peter Bellás (prezident), Mário Potúček, Vladimír Mako a Milan Andrejkovič. Prvým ambasádorom sa v marci 2013 stal slovenský hádzanár v službách Barcy Martin Straňovský a 1. oficiálne Valné zhromaždenie členov PBEAT sa konalo 1. 6. 2013.

V prvom roku života mal fanklub 70 členov. Ich počet rokmi stúpal vďaka ich aktivite a priznajme, že aj vďaka úspechom Barcy a jedinečnosti jej kádra (nes má PBEAT 255 aktívnych členov). Nezabudnuteľné sú prvé spoločné aktivity – v auguste 2013 sedeli premianti v klubovom (bývalom) autobuse FC Barcelona, ktorý mieril na odvetu Španielskeho superpohára s madridským Atleticom, na Svetovom kongrese fanklubov FC Barcelona – 1. – 2. augusta 2013 – už boli prítomní aj predstavitelia PBEAT a mohli sa tešiť z Gamper trophy a víťazstva Barcy nad Santosom 8:0.

Takmer pravidelnými sa stalo spoločné sledovanie zápasov našich culés pred televíznymi obrazovkami v rôznych mestách Slovenska. Každým rokom pribúdali aj spoločné výjazdy na Camp Nou a na európske štadióny, na ktorých Barca hrala Ligu majstrov – prvým cieľom bol v prvom roku existencie fanklubu San Siro a zápas s AC Miláno. Nasledoval Amsterdan (Ajax)  Manchester (City) a rokmi hádam všetky európske mestá, ktoré majú v Lige majstrov svojich zástupcov. … autobusom, letecky, spoločne aj individuálne.

A keď spomíname prvenstvá – nemôžeme zabudnúť na Letný zraz PBEAT 2014 vo Vysokých Tatrách. Odvtedy – až na výnimky spôsobené covidom – boli letné zrazy súčasťou fanklubových rokov. Ich program bol venovaný deťom – a už členom fanklubu, pre ktoré sú farby blaugrana nakrajšie. Veľmi rýchlo sa podarilo vytvoriť silnú komunitu, ktorá svojou prácou a činnosťou podporuje a rozvíja filozofiu i hodnoty futbalového klubu FC Barcelona. Fanklubový život PBEAT je usporiadaný stanovami a obsahovo obohatený spoločnými cieľmi: Sme rôzni, ale máme rovnaké hodnoty, ktorými sú ochota pomôcť tým, ktorí si vlastnými silami nedokážu alebo nemôžu pomôcť ak chcú prejaviť svoj vzťah k futbalu a FC Barcelona. V klubovej pamäti zostáva napríklad charitatívna zbierka, vďaka ktorej sa na Nou Camp dostal zdravotne znevýhodnený chlapec – malý Luka, ktorého aj s otcom prijali predstavitelia klubu.

Zlomové bolo i 5. výročie fanklubu. Za krátky čas existencie sa fanklub ukotvil v rodine európskych fanklubov FC Barcelona tak pevne, že prezident PBEAT Peter Bellás sa stal členom exekutívy Svetovej federácie fanklubov FC Barcelona, že nám v tom čase v Európe patrila 9. priečka v počte členov, že našu spolupracujúcu ruku prijali fankluby Česka, Poľska a v zdraviciach k 5. výročiu aj kluby z iných kontinentov. Trochu ich prekvapovalo, čo všetko okrem fandenia chceme, vieme a plánujeme. A trochu nám závideli. Nielen historické a jedinečné spojivko s FC Barcelona v podobe Ladislava Kubalu, ale hlavne urputné chcenie reálne napĺňať ideál FC Barcelona – byť viac než klub.

Českí a poľskí fanklubisti FC Barcelona sa o tom presvedčili na vlastnej koži. Prijali pozvanie na akciu, pri zrode ktorej stála otázka v diskusii členov výkonného výboru PBEAT: existujú nejaké medzinárodné futbalové majstrovstvá Penyes? Nikto si nebol istý. Reakcia: Skúsme to zorganizovať my!

Nadšenie: Máme na to! Pochybnosti: nájdeme odozvu u ostatných fanklubov? A nájdeme odvahu my zorganizovať medzinárodný turaj “na kolene”?

Konečným impulzom ísť do toho nám dali pozitívne reakcie poľskej a českej Penyi. Povedali sme si, skúsime to skromne, nultým ročníkom, ale s ambíciou pokračovať. A tak bol na svete Copa de Penyes del Barca! A potom sa udialo ešte nekoľko dôležitých vecí: Prostredníctvom Newsletteru PBEAT sme nadviazali užšiu komunikáciu s Penya Barcelonista  Lléo de Dues Cues – a onedlho potom si český fanklub zvolil nového prezidenta Tomáša Škureka, ktorý ho reprezentoval už na Svetovom kongrese fanklubov. Tam sa stretol s naším prezidentom Petrom Bellásom a do debaty o užšej spolupráci pribudol aj prezident poľského Fan clubu Barca Polska Pawel Kolodziejski. Výstup z ich stretnutia znamenal pre výkonný výbor PBEAT viac práce, ale aj viac odhodlania uspieť. Do programu medzinárodného futbalového turnaja Copa de Penyes del Barca tak pribudol dôležitý bod: podpis Memoranda o splupráci troch stredoeurópskych fanklubov FCB. Taký bol štart na dlhú trať – s cieľom otestovať sa nultým futbalovým ročníkom a ukotviť formy a prostriedky spolupráce troch (zatiaľ) fanklubov FCB. Copa de Penyes del Barca sa uskutočnil 22. – 24. septembra 2017 v penzióne Iveta v Radave, zúčastnilo sa na ňom 68 členov slovenskej, českej a poľskej Penyi. Vyhrali Poliaci.

Vo fanklubovej kronike je zapísaných veľa podujatí, zážitkov, stretnutí – radostí z futbalu, zo spoločného zdielania obdivu a lásky k futbalu, hráčom, k nenapodobiteľnej Barce. Môžeme listovať v knihe, aj v pamäti – máme, našťastie, nielen spomienky, ale aj zážitky. A tešíme sa aj z manželstiev, ktoré  majú korene v pôde fanklubu.,

Sme spolu desať rokov – nie každý bol prajný, ale vždy sme si uvedomovali, že slogan Sme viac než klub je spôsob života a nie reklamný pútač pre fanúšikov. Zostávame naďalej spolu – vo fanklube, na sociálnych sieťach, na pravidelných stretnutiach, na zápasoch… A dočkali sme sa aj uznania – patríme medzi najlepšie a najaktívnejšie fankluby FC Barcelona, a to vďaka tomu, že  PBEAT považujeme za svoju rodinu. Z fanúšikov najkrajšieho futbalu sa stali priatelia – osobní či na sociálnych sieťach. Barca sa stala pevnou súčasťou ich života. Byť culé, znamená aj to, že nás futbal baví. Lebo nech sa robí čokoľvek ako zábava, robí sa to veľmi ľahko. A pevne veríme, že v Penya Barcelonista Eslovaca dels Alts Tatras nás to bude baviť ešte dlhé roky.

VISCA PENYA


Close Menu